Çocuk Pilatesi Pilates’in Çocuklara Yönelik Sağlık Faydaları

 

Çocuk Pilatesi Çocuğunuzun genel sağlık ve zindeliğinden endişe duyuyor musunuz? Çocuğunuzun günlük rutinde fiziksel egzersizi dahil etmek için eğlenceli ve heyecanlı yollar mı arıyorsunuz? Eh, yukarıdaki durumlarla bağlantı kurabilirseniz bu yazı okunabilir.

Yaş Sınırı Yerleşik bir yaşam tarzı ve fakir bir diyet, birinin ve herkesin sağlığı üzerinde bir sıkıntı yarattı ve çocuklar da istisna oluşturmaz. Ulusal Bilimler Akademisi’nde yapılan son araştırmalar, 6 ila 11 yaş arasındaki çocukların neredeyse% 30,2’sinin fazla kilolu olduğunu ve% 15,3’ünün obez olduğunu ortaya koyuyor. Çocuk Pilatesi Çocuğunuzun fiziksel olarak uygun ve zihinsel olarak uyanık olmasına yardımcı olabilecek ‘egzersiz programını’ bilmek ister misiniz? Burada Pilates’ten bahsediyoruz. Pilates gibi güvenli ve düşük etkili egzersiz, çocuğunuzun formasyonu için harikalar yaratabilir. Pilates’in çocuklar için faydaları hakkında daha fazla bilgi ister misiniz? Okumaya devam etmek!

Çocuk Pilates Nedir?

Pilates, herhangi bir kas topluluğu eklemeden güç, dayanıklılık, esneklik ve koordinasyon oluşturmaya yardımcı olan bir vücut düzenleme rutini. Pilates bir Alman doktor Joseph H. Pilates’in (1) buluşudur. Birinci Dünya Savaşı sırasında hareketsiz askerlere yardım etmek için birkaç alıştırma ve teçhizat hazırladı. Ayrıca, gövdenin güçlendirilmesine odaklanan bazı mat egzersizleri geliştirdi.

çocuk pilatesi

çocuk pilatesi

Pilates Egzersizleri İçin Çocuklar İçin Yararları:

Sponsor

Pilates çocuğunuza şu şekillerde yardımcı olabilir:

1. Esnekliği Artırır:

Bale, jimnastik vb. Gibi çeşitli fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek için çocukların esnek olması gerekir. Pilates’deki pozlar çocuğun kaslarını ve tendonlarını gergin tutmaya yardımcı olur. Bu egzersiz rejimini takip eden çocuklar daha sağlıklıdır.

2. Konsantrasyonu Artırır:

Pilates duruşlarını yerine getirirken çocuğunuz vücudunun bir bölümüne odaklanmalıdır. Pilates, çocuğunuza hem akademik hem de spor alanındaki performansını artıracak konsantrasyonunu geliştirmesine yardımcı olabilir.

3. Kasları Güçlendirmeye Yardımcı Olur:

Çocuk Pilatesi Pilates’teki kontrollü hareketler kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun çekirdek kaslarını güçlendirir. Güçlü bir göbek veya gövde, çocuğun enerjisini korumasına ve okul çalışmalarına daha dikkatli olmasına yardımcı olur. Pilates aynı zamanda vücuda ses getirmeye ve atletik performansı geliştirmeye yardımcı olur.

4. Duruşu Düzeltir:

Çocuklar bu günlerde, duruşlarını olumsuz etkileyen uzun saatler boyunca televizyon ve bilgisayar ekranlarına yapıştı. Ayrıca yetişkinlikte tekrarlayan sorunlara yol açar. Pilates yapan çocuklar düzenli olarak daha iyi bir duruş sergilerler ve yaralanmaya daha az yatkındırlar. Aynı zamanda daha iyi spinal hizalanmalara sahiptirler.

Pilates Yöntemleri:

Pilates’in iki temel yöntemi var. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 1. Mat egzersizleri.
 2. Aletli Pilates egzersiz programı

4 Çocuk İçin En İyi Pilates Egzersizleri:

Birçok fitness enstitüsü Pilates sınıfları sunmaktadır, ancak bu egzersizlerin çoğunu evde yapmak kolaydır. Çocuğunuzun egzersizlerini güvenli ve etkili bir şekilde yerine getirdiğinden emin olmanız yeterlidir. Çocuğunuza sormadan önce Pilates’in video izlemesini deneyin.

1. Yüz (Köprü):

Yüz Pilatus hareketi çekirdeğe odaklanarak karın kuvveti oluşturmaya ve diğer ekstremitelerin karında çalışmasına yardımcı olur. Bu egzersizleri yaparken 100 kez darbeyeceksiniz, böylece ‘Yüz’ adı. Ancak çocuklar ardışık 100 atış yapamazlar. Aksine egzersiz arasında mola verebilirler. Saymayı öğrenen çocuklar için eğlenceli bir mücadeledir.

İşte nasıl:

 • Çocuk Pilatesi Çocuğunuz dizlerinin bükülmüş ve ayaklar yere yatay olarak sırtüstü yere yatmasına izin verin.
 • Ona kollarını yanından tutmasını söyle; böylece elleri karınla ​​paralel duruyordu.
 • Ayağına bir egzersiz topu yerleştirin ve bacaklarını topun üstünde tutarak sabit tutmasına izin verin.
 • Şimdi ona her biri beş sayıdan nefes almasını ve nefes vermesini isteyin. Mümkün olduğunca çok kez yapın ve başlangıç ​​konumuna geri dönün.

2. Plank:

Pilates plakaları üst gövde kaslarına takılıyken çekirdeği güçlendirir. Çocuğunuzun dirseklerine zarar vermemek için bir paspas kullanın.

İşte nasıl:

 • Bebeğiniz ayaklarınızı ayıran, neredeyse omuz genişliğinde bir yukarı itme pozisyonuyla başlaysın.
 • Topu ayağının arkasına geri yatırın ve ayağınızı topun üzerinde kaldırmasına yardımcı olun.
 • Tutun ve topa geriye doğru ya da alçaltılmış yukarıya doğru itin.
 • Ayrıca, pelvik bölgede destek sağlayın.

3. Tek Bacak Uzatma:

Tek bacak streç Pilatus hareketi, çekirdeğin kararlılığını ve esnekliğini arttırarak karında çalışıyor.

İşte nasıl:

 • Çocuğunuzun yüzü yukarı bakacak ve nötr hizada pelvik bölgede yatmasını sağlayın.
 • Nefes alırken ve nefes verirken bir dizini göğüs bölgesine getirmesine yardımcı olun.
 • Nefes al, sağ dizini iki elini kullanarak kap. Nefes alıp sol bacağı düzeltin.
 • Ardından nefes verirken bir sonraki dönüşte sol dizini göğsüne kadar al.
 • Her ayağı 6-8 kez tekrarlayın.

4. Tock Side Bend’i işaretleyin:

Tick ​​Tock Side Bend Pilate hareketi iyi duruş korumaya yardımcı olur ve omurgayı güçlendirir.

İşte nasıl:

 • Çocuğunuzu sırt üstü düz ve omurga nötr hizasına sahip bir tabure veya sandalyeye dik durmasını sağlayın.
 • Şimdi onu sağ omuza doğru sağ kulağında sol tarafı ve göğüs kafesini gererek bükülmesini sağlayın. Başlangıç ​​noktasına geri dönün.
 • Aynısını sol tarafa doğru tekrarlayın. Dik durduğu yerde solumasını ve yan tarafa doğru bükülürken nefes almasını isteyin. Her iki tarafda da 4-6 kez tekrarlayın
 • Şimdi odanın omurgasını sağa doğru döndürmesini ve sağ omzunun üzerinden bakmasını isteyin. Başlangıç ​​noktasına geri dönün.
 • Aynısını sol tarafa doğru tekrarlayın. Döndüğünde solumasını ve başlangıç ​​konumuna geri dönerken nefes vermesini isteyin. Her iki taraftan 4-6 kez tekrarlayın.

Çocukları Öğretmek İçin Pilates İpuçları:

Pilates çocuklar için ilham verici, ödüllendirici ve sağlıklı kılan harika bir egzersiz yöntemidir. Pilates’i çocuklar için eğlenceli hale getirmek için birkaç ipucu. Üstelik, öğretiminizi genişletmek veya bir stüdyo kurmak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

1. Eğlenin:

Çocuklar için öğretim alıştırmaları yetişkinlerin öğretilmesinden oldukça farklıdır. Çocuklar eğlenmeyi sever. Küçüklerinizin anlayacağı kelimeleri ve cümleleri kullanarak dili basit tutmaya ihtiyaç duyarsınız. Örneğin, çekirdek veya eğik yerine göbeği veya karnı kullanın.

2. Meltdownların Bakımı:

Çocuğunuzun pilates erimesinin olup olmadığı konusunda endişelenmeyin. Tıpkı bazı yetişkinler bir egzersiz yaparken ajitasyona basarlar gibi, çocuklar da ağlayabilir veya bir sahne hazırlayabilir. Hassasiyetle uğraştığınızdan emin olun.

3. Rahatlık:

Çocuğunuzu tayt ya da şort gibi en iyi giysilerle, bir tank topunda ya da tişörtte giyinmelisiniz. Ve eğer çocuğunuz herhangi bir ağrı veya rahatsızlıktan yakınarsa, daha iyi durdurmalısınız.

4. İçgüdülerinize güvenin:

Bazı çocuklar, hareketleri hızlı bir şekilde öğrenen daha güçlü, daha esnek ve daha uygundur. Seviyelerini kontrol etmek için basit bir fitness testi uygulayabilirsiniz. Bütün hareketleri gerçekleştirecek kadar esnek olmadığını görürseniz, ters çevirme egzersizi yapmayın.

5. Faydaları Hakkında Tartışın:

Kaç Yaşında Yapılmalı Çocuklarınızın hareket etmesine yardımcı olurken, pilates’ten aldığı faydaları tartışmaya çalışın. Onlara daha güçlü, esnek ve duruşları, hizalamaları ve konsantrasyonları hakkında nasıl bilgi sahibi olduklarını anlatın. Ayrıca çocuklar için Pilates’in vücudun rahatlamasına ve stresini azaltmasına nasıl yardımcı olabileceği hakkında konuşabilirsiniz. Etkisini Ne Zaman Gösterir

Hatırlanacak Şeyler:

 • Herhangi bir egzersizde olduğu gibi, çocuklar hamleyi doğru şekilde bilmiyorsa veya herhangi bir sağlık durumundan muzdarip olursa, yaralanma riski vardır. Pilates gerçekleştirirken profesyonel bir eğiticinin çocuğunuza nezaret ettiğinden emin olun. Fitness öğretmeni, çocuğunuzun yaralanmamasını sağlamak için egzersizleri nasıl değiştireceğini bilecektir.
 • Yeni başlayanlar, temel Pilates egzersizleriyle başlayıp sonunda ileri düzey pozlara mezun olmalılar.
 • Egzersizi daha eğlenceli hale getirmek için çocuğunuzun en sevdiği şeylerden sonra farklı pozları adlandırabilirsiniz!