Katlanır Reformer

Katlanır Reformer yani bir diğer adıyla aletli plates, artık herkes tarafından ilgi görüyor. Vücudun sağlığı ve zinde olmasının faydaları yayılarak, kısa bir ömrü dahi ne kadar kaliteli geçirmeye vesile olacağı için insanların merakını uyandırıyor. Zira insanın ömrü spor ve egzersiz ile artmasa da, geçireceği süre zarfının en iyi şekilde sağlıkla geçirilmesini sağlıyor. Bu nedenle vücudun kendi zindeliğini koruması açısından spor çeşitlerini belli bir program dahilinde kullanmak gerekir.

katlanır reformer

katlanır reformer

Katlanır Reformer Faydaları

Katlanır Reformer pilates tarzı aslında hem spora yeni başlayacak olan kişiler için, hem de spor eğitmenliği yapan ve bunun gibi mesleklerdeki herkese uyum sağlıyor. Yeni başlayan kişiler için kolay egzersiz aletleri olduğu gibi aynı zamanda üzerinde ve altında yerleştirilmiş olan yaylar yeni başlayan seviyesine uygun olarak gevşeterek de kullanılabiliyor. Aynı zamanda hem başlangıç seviyesine hitap edip, hem de ileri derecedeki seviyelere de zor egzersiz aletleri ile yardımcı oluyor.

Yaylar isteğe bağlı olarak sıkılaştırılıp gevşediği için birçok farklı seviyedeki egzersizi yapmaya olanak sağlıyor. Bu nedenle birinci ve önemli faydası herkese hitap etmesi oluyor. Bunun dışında seyyar olup istenilen yere taşınması hatta katlanarak çok fazla yer kaplamaması da oldukça kullanışlı olduğunun alametidir. Zaten vücudu ve zihni arındırarak taptaze bir hale getirmesi herkes tarafından bilinen en önemli faydalarından bir tanesidir.

Katlanır Reformer Nerelerde Kullanılır?

Katlanır reformer son zamanlarda özel spor salonlarında çok sık rastlanan ürünlere sahip. Dileyen herkesin rahatlıkla kullanabileceği tower, Barrel, chair ve Cadillac gibi aletleri sizlerle buluşturuyor. Sadece spor salonlarında değil yanı sıra evlerinizin boş bir odasında dahi rahatlıkla kullanabileceğiniz tarza sahip ekipmanları sizin beğeninize bırakıyor.

Gerekirse vücudunu sadece esnetmek ve gevşetmek isteyen kişiler tower aletini alıp, gerekirse de genellikle bacak ve yan kasları çalıştırabileceğiniz chair ile çalışmalar sağlayabilirsiniz. Zira apartman dairesinde dahi kullanılabilecek kadar sessiz ve bir o kadar eğlenceli aletleri sizin kullanımınıza sunar. Oturma yerleri kısa ve uzun boyuyla sırtüstü uzanarak da birçok işlev görür. Bu nedenle serbest ve dilediği kadar çalışma yapmak isteyen kişiler evlerinde katlanır reformer aletlerine yer verebilirler.

Sağlıklı Reformer Nasıl Yapılır?

Her ne kadar katlanır reformer Platesin çıkışı çok eski zamanlara da dayanmış olsa da, en çok popüler olan ve herkes tarafından tercih edilen genelde mat pilates yöntemleri olmuştu. Fakat artık son zamanlarda sporu seven ve ilerleyerek hayatının daimi bir parçası haline getirmek isteyen kişiler, mat pilates yerine Reformer platesi tercih etmeye yöneliyor. Oldukça faydalı olup hem fiziksel hem de zihinsel açıdan size yararı dokunan reformer platesi, en iyi şekilde yapıp faydasına tamamen ulaşabilmek için bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralamak güzel bilgi kazanmaya ve daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır:

Sükunet ve Odaklanma; normalde mat pilates de dahi sükunet ve odaklanma gerekirken, reformer için bu bir kademe daha yükseliyor. Zira aletler ile çalışan bir kişinin bütün fazlalık düşüncelerden kurtularak tüm benliğiyle egzersiz medikal pilates hareketine odaklanması gerekiyor. Bu şekilde yapılacak egzersiz daha faydalı olup içsel huzuru da beraberinde getirecektir. Fakat aksi düşünüldüğünde eğer sükunet ve odaklanma içerisinde olmadan hareket yapmaya kalkışılırsa hem fayda kazanmayacak hemde bazen yanlış hareketler yaparak olumsuz sonuçlar almak da mümkün olacaktır. Bu nedenle her egzersizin ilk kuralı sükunet içerisinde olup tamamen yaptığı harekete odaklanmak olacaktır.

Kontrol; Reformer platesi ilk çıkaran ve destekleyen kişi olan Joseph Pilates de egzersizler ile yapılan sporda hem kendini hemde hareketi kontrol etmek gerektiğine inanıyor. Bu sayede daha verimli sonuçlar alınacaktır.

Solunum Düzeni; yapılacak her sporda olduğu gibi reformer plateste de solunumun düzenli ve yerinde yapılması şarttır. Zira tam bir fayda sağlamak için kişinin bedenini yönetebilmesi ve solunum seviyesini istenilen ayara getirmesi gerekir. Aksi halde egzersizden istenilen sonuç alınamayacak ve beden dinlenmeden tam tersine yorgunlukta kazanmış olacaktır.

Akıcılık, hassasiyet gibi kurallara uyulduğu vakitte reformer platesten istenilen sonuç alınmış olur. Bu sebeple eğitimsiz bu işe başlamamak ve mutlaka tecrübeli bir kişinin yardımını almak daha faydalı olacaktır. Gerek spor salonlarında gerekse de kendiniz için özel yerlerde katlanır reformerden faydalanmak için bizlerden güvenli bilgiler alabilirsiniz.