Hamile Pilatesi Hamile iken Pilates Yapmanın 10 Faydası

Hamile Pilatesi Hamileyken dikkatli bir egzersiz programını (örn. Pilates) dikkate almak önemlidir. Hem kendiniz hem de bebeğinizin uzun vadeli sağlığı üzerinde önemli derecede olumlu bir etkisi olduğunu gösteren artan miktarda araştırma var, yalnızca kendinizi iyi hissetmekte ve doğum sonrası iyileşmenizi iyileştirmekle kalmıyor. Hamileyken Pilates yapmanın en iyi 10 avantajını özetledik.

hamile pilatesi nedir

hamile pilatesi faydaları,

hamile pilatesi ne zaman başlamalı

1. Karnınızı ve gluteal kaslarınızı güçlendirin

Hamile Pilatesi Gebelik sırasında relaksin adı verilen bir hormon, kemiklerini daha esnek hale getiren, sizi pelvik ağrıya ve bel ağrısına daha yatkın hale getiren bağlara neden olur. Derindeki karın kaslarınızı güçlendirmek gevşekliği gidermeye yardımcı olacak, böylece pelvisinizde ağrı gelişme ihtimaliniz azalacaktır. Pilates, gluteus mediusunuzu güçlendirmek için de önemlidir, bu da sacriyal ilikin (SIJ) ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olur.

SIJ ağrısını azaltmak için gluteus medius kasını güçlendirmek için (kalçanın yanında) modifiye edilmiş yan bacak kaldırma parçası. (Yukarıdaki resme bakınız)

2. Sırt ağrısını azaltır

Derin karın kaslarını güçlendirerek bel ağrınızı geliştirme olasılığı azdadır. Pilates ayrıca, bebeğiniz büyüdükçe sırtınızdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olan duruşunuz hakkında daha iyi bir farkındalık vermeye yardımcı olur.

3. Pelvik tabanınızı güçlendirin

Bebeğinizin ağırlığı ve hormonal değişiklikler pelvik taban kaslarınızı (PFM) zayıflatabilir. Pilates, mesaneyi ve bağırsağınızı desteklemek için pelvisin altında oturan bu hamak kasının güçlenmesine yardımcı olabilir ve Hamile Pilatesi hamileliğiniz sırasında veya sonrasında gelebilecek idrar kaçırma riskini azaltabilir.Bu egzersiz, güçlü kalabilmek için pelvik tabanı tutarak yapılır.

4. Solunumunuzu kontrol edin

Solunum, tüm Pilates sınıflarında önemli bir odak noktasıdır ve gebe kadınların öğrenmesi için özellikle faydalıdır, çünkü iyi hava alışverişi sizin için ve bebeğiniz için önemlidir. Solunumunuzu kontrol etmeyi öğrenmek de emek için faydalıdır. Göbeğiniz büyüdükçe gelişen üst sırtta sertlik derin nefesleri kısıtlayabilir, bu nedenle kol açılması gibi egzersizler bu alanda esneklik sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu egzersiz, oblik karın kaslarının güçlenmesine yardımcı olmak için de yararlıdır.

Kol açılımları (Book Openings veya Rainbows da denir).

5. Dengeyi geliştirin.

Postürdeki değişikliğin ve kilonuzun dağıtıldığı yerden dolayı, gebe kalırken daha beceriksiz veya kararsız hissedebilirsiniz. Pilates çekirdek gücünü arttırarak ve bu postüral değişikliklere duyarlı olmayı öğreterek dengenizi sağlar.

Zayıf Oturmalı Duruş ve İyi Oturmalı Duruş

6. Yatağa Giriş ve Çıkış Yaptığınızda Darbeyi azaltın.

Doğum öncesi pilateste, pelvisinize yükü azaltmak ve belinizi indirmek için 4 noktalı diz çökme (eller ve dizler) gibi çeşitli güvenli ve rahat pozisyonlarda egzersizler öğretiyoruz.

4 noktalı kolluk 4 noktalı ayak uzantısı

Hamile Pilatesi

7. Sağlıklı kilo verme

Hamilelik boyunca ağırlık kazanın normaldir, ancak bir kadın önerilen ağırlığın üzerine çıkarsa gebelik diyabetinde yüksek risk altındadır. Düzenli, nazik egzersiz yapmak, gebelik boyunca sağlıklı bir kilo vermeye yardımcı olabilir.

4’üncü diz çökmüş “Cat-Camel” egzersizi, omurga hareketliliğini korumak, omurganın kaslarını gerginleştirmek ve bebeğin omurgaya doğru kaldırılmasını hissetmek için derin karın kaslarını çalıştırmak için mükemmel bir yoldur.

Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesi

8. Hamile Pilatesi Bacakları güçlendirin

Hamilelik sırasında bazı kadınlar sıvı tutma, bacak krampları yaşarlar ve varis şeklinde damarlar geliştirebilirler. Bacaklar için güçlendirme egzersizleri, bu yan etkilerin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Arka arkaya topu destekleyen bir çömelme hareketi ile iyi duruş sağlamak için aynı zamanda derin göbekleri güçlendirmek için değil, aynı zamanda kalçalarda iyi kas sarması hissetmek için harika bir yoldur!

9. Gevşeme

Hamambötünüz sırasında kendiniz için biraz zaman ayırdığınız zaman (ve içinizde) bir sürü değişiklik meydana geliyorsa önemlidir. Pilates size işten ayrılma ve günlük streslere kapanma fırsatı verir ve vücudunuzdaki fizyolojik değişiklikleri yansıtırken zihnin yavaşlamasına izin verir.Egzersize dik duran bu ayak üst sırtına ve hamstring kaslarına karşı hoş bir derin gerginlik sağlarken, yerçekimine karşı çalışırken bebeği omurgaya doğru kaldırmak için derin karınlara meydan okur.

10. Post partum sonrası iyileşmeyi hızlandırın

Hamileliğinizle şekillenmeniz hamilelik öncesi vücudunuzu daha kolay geri almanıza yardımcı olacaktır!