Hamile Pilatesi, Nasıl Yapılır? Evde Yapılacak Egzersizler

Hamile Pilatesi, vücuda esneklik, güç ve denge kazandıran bir spordur. Hamilelik döneminde yapılan hamile pilateside benzer faydaları sağlar. Buradaki temel amaç ise hamilelik döneminin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi ve vücudun doğuma hazırlanmasıdır. Bu egzersizler, kadınların hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatlamasını sağlamaktadır.

Hamile Pilatesi Neden Yapılır?

Hamilelik süresi boyunca kadınların vücutlarına binen yük miktarı artmakta ve bu da vücudun genel yapısını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu dönemde yapılan pilates egzersizleri ise bu olumsuz durumu tersine çevirmektedir.

Hamilelikte yapılan pilateste kuvvet ve dengeyi arttıracak egzersizler vardır. Bu egzersizler yapılırken nefes kontrolü ve vücudun gevşemesi sağlanır. Doğum anındaki en ihtiyaçlar bunlardır. Hamile pilatesiayrıca pelvik bölgesinin ve sırt kaslarının güçlenmesinde de etkilidir. Bu bölge, doğum sırasında güçlü olmalıdır. Bu sayede hem doğum daha kolay bir şekilde gerçekleşir hem de doğum esnasında yaşanabilecek yırtılmaların önüne geçilmiş olur. Hamile pilatesinde yapılan egzersizler genel manada hamileleri zorlamamaktadır.

hamile pilatesi

hamile pilatesi

Hamile Pilatesinin Faydaları Nelerdir?

Hamilelik esnasında yapılan egzersizlerin faydaları, hem doğum öncesi hem de doğum ve sonrasında görülür. Sağlanan faydalar genel olarak şunlardır:

  • Doğumun daha kolay olmasını sağlayabilir.
  • Sırt ağrısının azalmasını sağlar.
  • Karın, pelvik bölge ve kalça kaslarını güçlendirir.
  • Fazla kilo almayı engelleyerek doğum anomalilerinin önüne geçer.
  • Duygusal yapıyı destekler.
  • Kadınların psikolojik olarak rahatlamasını sağlar.
  • Doğumdan sonraki toparlanma sürecinin hızlı olmasını sağlar.

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte yapılacak pilates egzersizlerinden önce kadınların vücutlarını tanıması gerekir. Özellikle pelvik taban kaslarının nerede olduğu ve nasıl kontrol edileceği hususları fazlaca önem taşır. Bu kasların tam olarak tespit edilememesi, hamile pilatesiegzersizlerinin eksik kalmasına neden olacağından gerekirse bir fizyoterapistten bu konuda yardım alınabilir.

Egzersizlerin ilk adımı nefes kontrolüdür. Bunun için sırt düz bir zemine dayanılır ve burundan alınan nefes ağızdan verilir. Bu hareket bir süre tekrar edilir ve sonrasında burundan nefes alınıp ayak tabanları yerde kalmak şartıyla dizler öne doğru çekilir. Bu pozisyondayken nefes alıp verme 5 defa tekrarlanır ve sonrasında tekrar ilk pozisyona dönülür.

Evde yapılacak bir diğer egzersizin temel hedefi sırt ve bel bölgesidir. Hamile pilatesiegzersizleri bu bölgelerin büyük öneme sahip olduğu yukarıda vurgulanmıştı. Bu egzersiz için yavaşça emekleme pozisyonuna geçilmesi gerekir. Kollar ve bacaklar hafiften açılır ve hizalarının aynı olması sağlanır. Ağırlık el ve ayaklara eşit bir biçimde dağıtılıp sırtın düz olması sağlanır. Kontrollü nefes alıp verme yapılır ve sonrasında karın içe çekilerek sırtın dışa doğru esnetilmesi sağlanır. Bu şekilde 5 saniye beklenilip tekrar eski pozisyona dönülmelidir. Bu egzersizin günde 10 defa yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Fakat bulantı ve baş dönmesi gibi belirtileri olanların bu egzersizi yapmaması gerekir.