Reformer Pilates, Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Reformer pilates, reformer aleti kullanılarak yapılan reformer pilates, son dönemlerde trend olma yolunda hızla ilerliyor. Mat pilatese göre daha yoğun ve dinamik olan bu pilates çeşidi, kasların güçlenmesini sağlama konusunda oldukça etkilidir.

Pilates, hemen herkes tarafından bilinmesine rağmen çeşitleri için aynı şeyi söylemek çok mümkün değildir. Reformer denilen ve 1. Dünya Savaşı esnasında yaralı askerlerin daha çabuk ayağa kalkmaları için geliştirilen alet, aletli pilates egzersizlerinin ilk örneklerinden birisidir. O dönemde yatakların ucuna ve duvarların belli bölümlerine takılan yaylar ile yapılan egzersiz, reformer pilatesin ilk denemeleri olarak görülebilir. Bu egzersizin o dönemdeki en önemli etkisi, hastaların henüz yatakta iken fiziksel olarak iyileşmelerini sağlamasıdır.

reformer pilates

reformer pilates

Reformer Pilates Hakkında Genel Bilgiler

Reformer aleti, 100 civarında farklı hareket yapılmasına olanak sağlamaktadır. Reformer pilates yapıldığında bu egzersizlerle sayesinde vücudun farklı bölgeleri ve kasları çalıştırılabilir. Denge, koordinasyon, kas dayanıklılığı ve eklem stabilitesi gibi pek çok amaç kullanılmaktadır.

İnsanların normal zamanlarda vücut yapılarını güçlendirmek için kullandığı reformer aleti, rehabilitasyon merkezlerinde de kullanılmaktadır. 1. Dünya Savaşında olduğu gibi hastaların güçlenmesi ve eklemlerin yenilenmesi amacıyla bu alet üzerinde hastalara bir takım egzersizler yaptırılmaktadır.

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Reformer aleti insan vücudunun farklı bölgelerini, 100’den fazla hareket ile çalıştırmaktadır. Oturma, kayışları çekme, oturma, ayakta durma, omuz bloklarına oturtulmuş ve benzer egzersizler, reformer pilates hareketleri olarak gösterilebilir.

Aletli pilates yapmak isteyenler, refromeri tercih ettiklerinde bunu düzenli olarak yapmaları fayda görmeleri açısından çok önemlidir. Bunun için 2-3 günde bu egzersiz için 50-60 dakika ayrılması gerekiyor. Bu egzersizlerin önce eğitmen öğrenilmesi ve daha sonra yapılması, hareketlerin doğru olarak yapılmasını sağlayacaktır. Üstelik eğitmenler, hangi hareketin hangi kaslarını çalıştırdığını söyleyecek ve böylece elde edilecek kazanım öğrenilmiş olacaktır.

Reformer Pilates Faydaları Nelerdir?

Reformer aleti ile yapılan egzersizin amacı diğer mat ve aletli pilates türlerinde olduğu gibi vücudun esnemesini sağlamak, kas gruplarının çalıştırarak güçlendirmek, denge, koordinasyon ve benzer kazanımlardır. Bu genel amaçların sağladığı reformer pilates faydaları şu şekildedir:

  • Vücudun esneyerek daha düzgün bir duruş kazanmasını sağlamak
  • Sırt ve bel ağrılarını azaltmak, bazen de tamamen gidermek
  • Kemiklerin güçlenmesini sağlamak
  • Güçlü kas sistemi oluşturmak
  • Kasları bölgesel olarak çalıştırarak sadece istenilen bölgeyi inceltmek ya da güçlendirmek
  • Kan dolaşımını ve yağ yakım hızını arttırmak
  • Egzersizleri daha rahat yapmak (Reformer pilates, yer çekiminin etkisini azaltır ve buna bağlı olarak egzersizler daha rahat yapılır.)

Reformer aletiyle yapılan pilatesin yararları genel olarak bu şekildedir. Bu yararların kişilerin vücut yapısına göre farklılık göstereceğinin unutulmaması gerekiyor. Bazı kişilerde bu yararlar çok daha kısa sürede kendini gösterirken bazılarında ise bu kazanımların ortaya çıkması biraz daha uzun sürebilir. Bundan dolayı kişiler arasında karşılaştırma yapılması, kesinlikle doğru değildir.

Kadıköy  Konum  –  Üsküdar  Konum  –  Maltepe  Konum – Tuzla Konum