Aletli Pilates Ve Faydaları

Pilates, insanlar tarafından uzun süredir yapılan sporlardan birisidir. Öyle ki, geçmiş dönemlerde bu sporun fizik tedavi ve rehabilitasyon amacıyla kullanıldığı dahi bilinmektedir. Günümüzde bu amacın dışında güç, denge ve esneklik gibi özellikleri kazanmak amacıyla yapılmaktadır. Mat ve aletli pilates olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Aletli pilatesin mat üzerinde yapılan pilates ile hiçbir farkı bulunmamaktadır. Mat ile aletli pilates zorluk bakımından karşılaştırılacak olursa hareket zenginliği, konsantrasyon ve akıcılık anlamında aletli pilatesin biraz daha önde olduğu söylenebilir. Uygun kıyafetler giyilerek yapılacak olan bu sporda, vücudun bütün bölgeleri aktif olarak çalışmaktadır.

Aletli Pilateste Kullanılan Aletler

Aletlerin türüne bağlı olarak yapılan hareketler ve zorlukları değişmektedir. Aletli pilates yaparken kullanılan aletlerden bazıları şunlardır:

  • Cadillac
  • Reformer
  • Chair
  • Spine
  • Barrel
  • Corrector

Bu aletler kullanılarak yüzlerce farklı hareket değişik zorluklarda yapılabilir. Esneme, denge, germe gibi hareketler, bu aletlerin kullanımı sayesinde profesyonel seviyede çok rahat bir şekilde yapılabilir.

Aletli Pilates Yapmanın Vücuda Etkisi

Bu pilates türünü düzenli olarak yapanların vücutlarında zaman içinde bir takım olumlu değişimler görülmektedir. Bu değişimler kullanılan alete bağlı olarak farklılık gösterse de genel olarak sağlanan faydalar şu şekildedir:

aletli-pilates-ve-faydalari

aletli-pilates-ve-faydalari

Omurga Hizlamada Etkilidir

Aletli Pilates Ve Faydaları Pilatesin en önemli etkilerinden birisi omurga üzerinedir. Öyle ki, kısa sürede dahi bu değişim net olarak kendini hissettirmektedir. Düzenli pilates yapan insanlar sırtlarındaki dikleşmeyi fark edecekleri gibi omurgaları üzerindeki baskıların bir kısmının kalkarak bu bölgenin rahatladığını da fark edeceklerdir.

Düzenli yapılan aletli pilates tarafından sağlanan bu faydalar, omurilik eğriliği olarak bilinen skolyoz tedavisinde de etkin olarak kullanılmaktadır.

Boyun ve Sırt Bölgesinde Rahatlama Sağlar

Günlük yaşamın koşturmacası içinde vücutlarını rahatlatmayı unutan insanların önemli bir kısmında bir süre sonra ağrılar oluşmaktadır. Özellikle sırt ve boyun bölgesindeki bu ağrıların kronikleşmesi dahi mümkündür. Aletli pilatesin sağladığı faydalardan bir tanesi de bu kronik ağrıların tamamen ortadan kalkmasıdır.

Sürekli masa başında çalışmak zorunda olanların dirençli yayları kullanarak pilates yapması önerilmektedir. Yayların kullanılmasına bağlı olarak vücudun esnekliği ve buna bağlı olarak bağların kuvveti artacaktır. Söz konusu durum ise ağrıların giderilmesini sağlayacağı gibi yırtık ya da zedelenmeleri de engelleyecektir. Fakat bunun için bu sporun düzenli yapılması gerekmektedir.

Kaslar Üzerinde Baskıyı Azaltır

Aletli Pilates Ve Faydaları

İnsanların aletli pilates yapması, vücuttaki bütün kasların çalışmasını sağlar. Bu durum düzenli bir şekilde devam ettiğinde kas yapısı hem dengelenir hem de güçlenir. Güçlenen kaslar ise daha rahat bir vücut yapısına sahip olmanızı sağlar. Ayrıca insanlar kilo vermese dahi bu spor sayesinde daha fit bir görünüme kavuşur.

Mutluluk Verir

Pilates yapan insanlar, farklı kaslarının çalışmasını ve güçlenmesini hissedince farklı hissetmektedir. Bu durum bir süre sonra ise mutluluğa dönüşmektedir. Vücudun dengelenmesi ve güçlenmesi, insanların duygusal ve psikolojik durumunu da olumlu bir şekilde etkiler.