Reformer

Reformer Son zamanların en çok tercih edilen plates türü olan Reformer, diğerlerini büyük fark ile geçiyor. Bedene faydası klinik pilates dokunduğu gibi, zihne de dokunuşlar yapıyor. İnsan bedeni hareketliliğe müsait olarak yaratıldığı için spor onun için vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Fakat klasik tarzdaki basit spor ve egzersizler yerine daha ileri seviyesini isteyenler, dur durak bilmeyenler için en ideal tercih Reformer oluyor. Bazı kişiler tarafından kolaylıkla yapılsa da, kimilerinin eğitim karşılığında yapması şart oluyor. Bu nedenle kendi bedeninize uygun hareketleri bilmek ve anlamak için yardım almak pekte fena fikir olmayacaktır.

Reformer Platesin Ayrıcalığı Nedir?

Reformer plates, diğer versiyonlarına yani mat platese nazaran en büyük farkını ortaya koyuyor. Bu da kendisinin bir takım aletler eşliğinde zorlaştırılması oluyor. Mat Plateste kişi her hareketi kendi seçerek seviyesine kadar verirken, Reformer de durum farklıdır. Belli yerlerde bulunan yaylar kendisini tek bırakmayıp yardımcı olurken, egzersiz yaptıkça zor seviyelere geçiliyor. Bilhassa spor eğitmenleri ve vücudu klasik spora alışkın olan kişiler tarafından daha çok tercih ediliyor. Zira mat üzerinde yapılan Plateste hareketler kısıtlı olup, Reformer Plateste dilediğiniz hareketi istediğiniz seviyede gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle de spora gönül vermiş ve bedeni alışkın olan kişiler daha çok tercih ediyor.

reformer

reformer

Reformer Pilates Çeşitleri Kim Tarafından Çıkarıldı?

Joseph Pilates, küçük bir çocukken bir kaç hastalığa yakalandı. Nefes almada güçlük, halsizlik gibi belirtilere sahip olan Pilates bedenini güçlendirmeyi hedefledi. Hatta babası tarafından ilham alarak pilates yani egzersizler yapmaya başladı. Bu sayede bedeni daha çok güçlendi ve bunun sağlığına da katkısı olduğunu gördü. İlk olarak aletsiz yani mat pilates ile ilerleme kaydederken, yanı sıra Reformer i de destekledi. Hamile Pilatesi yani aletli pilates de savaş esnasında bir fikir olmaktan icraate dönüştüğü günden beri vazgeçilmez egzersizler arasında yerini aldı.

Reformerun Ne Zaman Çıktı?

İlk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralanması tedavi gerektiğinde onları daha kısa sürede iyileştirmek için yataklarının üzerine yaylar konuldu. Yaraların tedavisi yapıldıktan sonra bedeni kendine gelsin diye bu yaylarla hafif hafif egzersizler yapıldı. İşte o zamandan başlayan Reformer platesi İngilizler tarafından bir daha bırakılmadı. Zaman zaman üzerine yeni versiyonları eklenerek geliştirildi ve günümüzdeki hâlini aldı. Şu an sadece İngilizler tarafından değil tüm dünyada uygulanır oldu. Faydaları gözle görülürken bir geleneksel Spor haline getirilerek halen daha ilk amacı için kullanılmaya devam ediyor.

Reformer Platesi Kimler Tercih Ediyor?

Reformer plates ilk çıktığı günden itibaren halen daha ilk amacına uygun şekilde kullanılıyor. Fizik tedavi gereken hastalara tavsiye edilerek uygulanıyor. Bu şekilde vücut hareket halinde kalarak eski haline rahatlık dönebiliyor. Bunun yanı sıra kolay ve zor hareketleri de kapsadığı için normal kişiler tarafından da kullanılıyor. Ancak zor versiyonlarını ancak eğitmenler ve sporu meslek haline getiren kişiler seçiyor.

Fizik tedavi evlerde katlanır reformer için kullanılırken, kişinin ihtiyacına uygun egzersiz aletleri öneriliyor. Spor ve egzersiz sayesinde vücudunu toparlamak, daha zinde ve sağlıklı hissetmek, aynı zamanda güçlenmek isteyen kişiler eğitmen aracılığı ile Reformer e baş vurursa daha çok fayda sağlamış olacağı kesindir. Bu nedenle bilinçli kullanılarak ilerlemek daha doğru olacaktır.

Reformer Pilatesin Faydaları

Reformer plates, vücut için sunduğu bir çok avantajın yanı sıra zihinsel olgunluğu ve rahatlamayı da vaad ediyor. Beden sağlıklı olduğunda kalp de yumuşar. Basit sorunları kendisinde barındırmaz ve rahatlığa kavuşur. Zaten kalp tüm bedenin kilit noktası olduğu için zihne de etki eder. Bu sayede aslında sadece bedensel bir aktivite olarak görülen Plates, zihnin de arınmasına katkı sağlar. Diğer plates yöntemlerinden ekstra olarak Reformerin sunduğu bir diğer fayda ise, kişinin ne kadar güçlü olduğunu önce kendisine ispatlanmasıdır.

Bedeninin ne kadar güçlü olduğunun farkına vararak kendine olan güveni artar. Aynı zamanda birde zihni kontrol etmenin keyfine ulaşarak gelişimini tamamlar. Bu kadar çok faydaya sebep olan Reformerin birçok çeşidi bulunduğu için her alanda vücut geliştirme ihtiyacı duyan herkese hitap eder. Ayrı ayrı her bir alanı için detaylı bilgi alarak, başlangıç seviye yada ileri seviye hususunda tecrübelerden faydalanmak için bizlere danışabilirsiniz.

kadıköy pilates   maltepe pilates   üsküdar pilates