Pilates kilo kaybı için iyi bir egzersiz mi?

Pilates popüler bir düşük etkili egzersizdir. Güçlendirme, yağsız kas oluşturma ve duruş geliştirmek için etkilidir.

Pilates uygulaması sağlığınız için faydalı olabilir ve sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.

Ancak, Pilates koşma ya da yüzme gibi diğer kardiyo egzersizlerinde olduğu gibi kilo vermek için etkili olabilir. Bunun sebebi, Aletli Pilates derslerinde diğer kardiyo egzersizlerine göre daha fazla kalori yakmanızdır.

Ancak Pilates derslerinden hoşlanıyorsanız, bu dersleri düzenli olarak alarak fitness rutininize bağlı kalmanız daha olasıdır. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürme olasılığınız da daha yüksek olacaktır.

Amacınız kilo kaybı ise, Pilates’i sağlıklı bir diyetle ve diğer egzersiz şekilleriyle birleştirmeyi deneyin. Kuvvet antrenmanı ve yürüme, yüzme, koşma veya bisiklete binme gibi diğer kardiyo egzersiz formlarına sahip alternatif Pilates.

Pilates’in yararları ve kilo vermenize yardımcı olacak rolü hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

2017’de 30 ila 50 yaş arasında 37 fazla kilolu veya obez kadın gözlemlendi. Araştırmacılar, Pilates’i sekiz hafta boyunca uygulamanın etkili olduğunu buldu:

  • kilo kaybı
  • BMI düşürücü
  • bel tonlama
  • azalmış karın ve kalça çevresi

Yine de yağsız vücut kitlesinde (toplam vücut ağırlığından çıkarılmış vücut yağ ağırlığı) hiçbir fark yaratmadı.

Pilates kilo kaybı için iyi bir egzersiz mi?

Pilates kilo kaybı için iyi bir egzersiz mi?

Bu, bu süre zarfında egzersiz yapmayan bir grupla karşılaştırıldı.

59-66 yaş arası menopoz sonrası kadınlar gözlendi. Mat pilates uygulamasının 12 hafta uygulamasının vücut kompozisyonunda bir değişiklik yapmadığı sonucuna varıldı.

Ancak katılımcılar abdominal, üst ve alt ekstremite direncini önemli ölçüde arttırdılar. Araştırmacılar, vücut kompozisyonunda bir değişiklik olmadığından şüpheleniyorlar çünkü araştırmadaki kadınlar diyetlerini değiştirmediler.

Pilates’in kronik bel ağrısı ve diğer yaralanma rehabilitasyonu için etkili olabileceğini gösteren 2015’ten beri . Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Doktor izni olmadan yaralandıysanız veya acı çekiyorsanız, Pilates’i asla kullanmayın.

Pilates kaç kalori yakıyor?

Pilates’te yakacağınız kalori miktarı mevcut kilonuza, eğer bir mat veya reformasyon dersi yapıyorsanız ve dersin zorluk seviyesine göre değişir.

Pilates reformer sınıfında veya kalp atış hızınızı yükselteceğiniz herhangi bir Pilates egzersizinde daha fazla kalori yakarsınız.

Kaloriler kilo kaybını nasıl etkiler?

1 kilo vermek için yaklaşık 3.500 kalori yakmanız gerekir.

Amacınız kilo vermekse, Pilates’e ek olarak, yürümek, koşmak veya bisiklete binmek gibi kardiyo egzersizlerini denemek isteyebilirsiniz. Ayrıca yağsız protein, kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler ile sağlıklı bir diyet yemeye odaklanın.

Pilates’i ne sıklıkla uygulamalısınız?

Pilates’te yeniyseniz, tüm avantajlardan yararlanmak için haftada 2 ila 3 kez pratik yapmaya çalışın.

Pilates reformer sınıfları ve Piloxing (Pilates and boxing) veya Yogalates (yoga ve Pilates) gibi kombinasyon sınıfları gibi daha gelişmiş Pilates sınıflarını da deneyebilirsiniz.

Bu tam vücut sınıflarında, geleneksel Pilates mat sınıfından daha fazla kalori yakarsınız.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, en iyi sonucu almak için haftada birkaç kez bu tür kombinasyon derslerine katılın. Pilates sınıflarını kuvvet antrenman seansları (ağırlıklarla) ve kardiyo egzersizi ile değiştirebilirsiniz.

Pilates’i diğer kardiyo egzersiz ve kuvvet antrenmanlarıyla birleştirmek, ayrıca sağlıklı bir diyet yemek, kaslarınızı tonlamak ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için etkili bir yoldur.

Pilates etkisi nedir?

“Pilates etkisi”, Pilates uygulamasının, duruş, kas tonusu ve tonlanmış bir çekirdek alanın artmasına yol açabileceği fikridir.

Bu “etkinin” sonucu, kilo vermiş gibi görünmeniz olabilir. Bunun nedeni, kaslarınızı kazanmış veya tonda kalmışsanız, kilo vermemiş olsanız bile, genel olarak daha formda görünebilirsiniz.

Kilo kaybı için ipuçları

Egzersiz kilo kaybı için önemlidir, ancak diyetinize odaklanmak da aynı derecede önemlidir.

Yağsız protein, sebze, meyve ve kepekli tahıllar ile sağlıklı yemekler ve aperatifler yiyin.

Hedefleriniz için bir diyet planı oluşturmak için doktorunuza veya bir diyetisyene bakın. Güvenlik için, asla günde 1.200 kaloriden az yemek yemeyin.

Kasları güçlendirmek, çekirdeği tonlamak ve duruş geliştirmek için faydalı olabilir.

Ayrıca etkilenen bölgeyi güçlendirerek sırt ağrısı ve diğer yaralanmalardan iyileşmeye de yardımcı olabilir.

Kilo vermek istiyorsanız, Aletli Pilates‘i sağlık planınıza dahil edebilirsiniz. Pilates Egzersizi yapın ve en iyi sonuçları almak için sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı sağlayın.

Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce daima doktorunuza danışın.