Serebral Palsi Pilates

Serebral Palsi Hastaları İçin Pilates kendini kanıtlamış faydalı bir egzersizdir. Egzersizler bireyin yetenek seviyesine ve sınırlamalarına uyarlandığı sürece, her türlü egzersiz, kalp-damar sağlığını, kas gücünü, kemik yoğunluğunu ve vücudun ve zihnin diğer birçok alanını iyileştirir. Özellikle pilates, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlayabilir:

  • Daha fazla esneklik
  • Geliştirilmiş denge ve duruş
  • Azaltılmış sırt ağrısı
  • Çekirdekte daha fazla güç ve stabilite
  • Geliştirilmiş genel kas gücü
  • Daha fazla kas dayanıklılığı
  • Daha iyi zihinsel refah

 

Serebral Palsi Pilates in Çocuk Ve Teişkinler Üzerindeki Faydaları uygulamasının genel faydalarından potansiyel olarak faydalanabilir, ancak kazanılması gereken belirli faydalar da vardır. Örneğin, serebral palsili bir çocuk, iki aşırı uç arasında hiçbir şey bükemeyeceği veya düzeltebileceği bir bacak gibi, belirli kas hareketlerini kontrol etmek için mücadele edebilir.

Kayar çerçeveli bir Pilates ekipmanı olan bir reformcu üzerine yapılan rehberli çalışmanın, çocukların hareketleri üzerinde daha fazla kontrol geliştirmelerine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Reformcu ile çalışmanın bir başka avantajı da, çocuğun daha rahat bir pozisyonda yatarken, bu yararlı egzersizleri yapmasıdır.

 

Serebral Palsi Çocuk Pilatesi

Serebral palsili küçük çocukların incelenmesi, gövdeyi beden eğitimi ve kuvvet eğitimi ile hedeflemenin hareketliliği ve dengeyi önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir. Çocuklar çalışmaya başlamadan önce bağımsız olarak oturamıyorlardı. Gövde kaslarını ve kalça eklemlerini hedef alan özel ekipmanlar kullanılarak eğitildiler. Birkaç hafta boyunca eğitimden geçtikten sonra, tüm çocuklar hareketleri daha iyi kontrol edebildiler ve bağımsız olarak oturabiliyorlar ve dengeliyorlardı.

Bu çalışma özel olarak Pilates hareketlerini kullanmadığı halde, diğer çalışmalar Pilates eğitiminin bagajda güç ve duruş stabilitesini artırabildiğini göstermiştir. Pilates’e katılabilen çocuklar, daha kolay oturabilmeleri, daha istikrarlı ve dengeli olmaları ve hareketleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaları için bu tür bir istikrarı geliştirme potansiyeline sahiptir.

Serebral Palsi Pilates

Serebral Palsi Pilates

Serebral palsili bir bireyin Pilates’ten yaşayabileceği tüm fiziksel faydalara ek olarak, duygusal ve zihinsel faydalar da vardır. 

Acı ve hareket ile mücadele eden bir çocuk için, egzersizle gelen gelişmeler güçlendirici olabilir. Bir çocuğa veya bir yetişkine, daha az stresle daha fazla kontrol, başarı ve hatta rahatlama hissi verir. Serebral Palsi Pilates‘in ayrıca engelli olan ve olmayan her insanda pozitif bir beden imajını desteklediği gösterilmiştir.

 

Kadıköy  Konum  –  Üsküdar  Konum  –  Maltepe  Konum – Tuzla Konum